Цэцэрлэгийн ахлах ангийн бэлтгэл бүлэгт шувууг харандаагаар зурах үе шаттайгаар гэрэл зургийн хамт. NOD хичээлийн хураангуй “Өвөл. Өвөлждөг шувууд Өвлийн улиралд шувуудын бэлтгэл бүлэгт зураг зурах

GCD зураг "Өвөлждөг шувууд" (ахлах бүлэг)

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл:

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"

OO интеграци: "Ярианы хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил","Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил"

Зорилтот: Сонирхлыг хөгжүүлэхөвөлждөг шувуудын дүр төрх

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдийг далдуу мод, хуруугаар будах уламжлалт бус аргуудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах

    Илэрхий дүр төрхийг бий болгохын тулд будгийн өнгөний схемийг бие даан сонгох чадварыг бий болгох.

    Өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

    Бүтээлч байдал, анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, гар зохицуулалтыг хөгжүүлэх

    Усан доорх ертөнцийн гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг хөгжүүлэх

    Өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх

    Бие даасан байдал, өөртөө итгэх итгэл, бүтээлч байдлын үр дүн, бусад хүүхдүүдийн бүтээлч байдалд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

    Байгальд хүндэтгэлтэй хандах, шувууг халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх

Багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Урьдчилсан ажил:

    Шувуудыг дүрсэлсэн зураг, гэрэл зургийг шалгах

    Оньсого

    Шувуудын тухай уран зохиол унших

Арга, техник

    Амаар: тайлбар, заавар, яриа, хүүхдүүдэд зориулсан асуулт, оньсого

    Үзүүлэн: зураг, дээж,

    Тоглоом: дидактик тоглоом"Аль шувуу илүүдэхгүй вэ?"

    Практик: нөхөн үржихүй, асуудал хайх

    Эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох: нүдэнд зориулсан гимнастик, биеийн минут, гар массаж

    МХХТ - Чайковскийн "Улирал. Өвөл" хөгжмийн бичлэг;

Материал :

1. Демо:

    "Аль шувуу илүүдэхгүй вэ?" Тоглоомын шувуудын дүрс бүхий зургууд.

    хөгжимтэй аудио бичлэг хийх,

    компьютер / зөөврийн компьютер

    шувуутай заагч

    titmouse болон bullfinch загвар, гараар зурсан

2. Түгээгч:

    гуаш

    А4 цаасны хуудас

    сойз

    б устай лааз

    нойтон салфетка

Хөгжмийн дагалдан :

Аудио бичлэг: Чайковский, "Улирал. Өвөл";

Хичээлийн явц

I Оршил

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна. Самбар дээр "Аль шувуу илүүдэхгүй вэ?" Тоглоомын зургууд байдаг.

(шаазгай, бор шувуу, толгой хулгана, хараацай; бух, хэрээ, хяруу, нугас)

Урам зориг, зорилго тодорхойлох

Багш:

Эхний эгнээнд байгаа шувуудыг анхааралтай ажигла, аль нь илүүц вэ?(мартин) Бид үүнийг аваад явна. Хоёр дахь эгнээнд?(нугас)

Нэг үгээр үлдсэн шувуудын нэр юу вэ?(өвөлжих)

Зөв. Намрын улиралд олон шувууд биднээс дулаан цаг агаар руу нисдэг гэдгийг та мэднэ, учир нь өвлийн улиралд тэдэнд хоол хүнс байдаггүй - шавьж, загас.

Мөн манай нутагт өвөлжсөн хүмүүст хоол хүнс олоход амаргүй байдаг. Хүмүүс шувуудыг өвлийг даван туулахад хэрхэн тусалдаг вэ?(хүүхдийн хариулт)

Шүлэг сонс:

Өвлийн улиралд шувууг тэжээ! Хаа сайгүй байя

Гэр шиг үүдний үүдэнд хонин сүрэг чам руу хошуурах болно.

Дэлхий дээр тэдний хэд нь үхэж байгааг харахад бэрх.

Гэхдээ бидний зүрх сэтгэлд тэдний төлөө халуун дулаан байдаг.

Цонх руугаа хүйтэн жавартай шувуудыг сургаж,

Бид хаврыг дуугүй угтахгүйн тулд. (А. Яшин)

Багш:

Өнөөдөр бид өвөлждөг шувуудыг зурах болно, тэдгээрийн алийг нь та оньсого таасан бол та мэдэх болно.

Улаан хөхтэй, хар далавчтай,

Үрийг нь хагалах дуртай

Уулын үнсэн дээрх анхны цастай

Тэр дахин гарч ирэх болно.

(Бульфинч)

Үр, гахайн өөхөнд дуртай,

Би өглөө хашаандаа ниссэн

Шар хөхтэй шувуу.

Тэгээд түүний нэр? ...

(Тим хулгана)

Эдгээр шувуудын зургийг олоорой.

II Гол хэсэг

Багш:

Бухын шувууг харцгаая. Надад хэлээч, шувууны далавч, толгой, цээж нь ямар өнгөтэй вэ? Цагаан толбо бий юу? Хаана? Титмаусны биеийн хэсгүүд ямар өнгөтэй вэ?

Шувуудыг нүдээрээ дагацгаая

Нүдэнд зориулсан гимнастик "Шувууд".

Шувууд нисэв

Объектыг тойрон нүдийг хянах

Өөрөө жижиг.

Тэд хэрхэн ниссэн

Нүдний хөдөлгөөн баруун тийш - зүүн тийш

Бүх хүмүүс харж байв.

Тэд яаж суув

Нүдний хөдөлгөөн дээш доош

Хүмүүс бүгд гайхсан.

Багш:

Сайн хийлээ.

Одоо би бух, толгойт хулгана хэрхэн зурсаныг хараарай.

Чи намайг яаж толгойт хулгана зурсан гэж бодож байна вэ?

Тийм ээ, би үүнийг ер бусын байдлаар зурсан - далдуу модны хээ

Шувууны их биеийг далдуу модны аль хэсгээр зурсныг харуулаач?

Мөн толгойт хулганы сүүл үү? (хүүхдүүд гарынхаа ярьж буй хэсгийг харуулж, цус харвах - гар массаж ) Би толгойт хулганы толгойг хэрхэн зурсан бэ?

Зөв, би аль хэдийн толгой болон бүх нарийн ширийн зүйлийг сойзоор будсан

Та шувуу зурах ийм ер бусын аргаар сурмаар байна уу?

Надад өнөөдөр тусламж хэрэгтэй байна. (нэг хүүхэд дууд )

Цасан хүн зурцгаая. Бийрний тусламжтайгаар далдуу модыг улаан будгаар будна. Алга нь шувууны хөх байх болно. Хар хуруунууд, энэ бол шувууны сүүл юм. Будаг хатаах цаг гарахгүйн тулд та үүнийг хурдан хийх хэрэгтэй. Хуудас дээр хэвлэцгээе. Алганы хээ хийсний дараа гараа чийгтэй даавуугаар арчих хэрэгтэй.

Эрхий хуруу хаана байрладаг бол сойзоор толгойг нь зур. Жижиг нарийн ширийн зүйлийг дуусгая: хушуу, нүд, сарвуу. Өөр юу дуусгах хэрэгтэй вэ?(далавч)

Хэрэв бид титмаус зурвал ямар өнгийн будаг авах вэ?

Жаахан амарцгаая.

Fizminutka "Bullfinches"

Хараач, хар

Толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүл

Бухнууд ирлээ

гараа даллана

Энд тэд мөчир дээр суув

суух

гацсан

Хуруугаараа шалан дээр тогших

ниссэн

гараа даллана

III Бие даасан ажил .

Та шувуудаас алийг нь зурахаа, үүнд ямар будаг авах хэрэгтэйг бодоорой. Сойз эсвэл хуруугаараа та мөчир, эгнээний жимс дээр зурж болно.

Бие даасан ажлын явцад багш шаардлагатай бол хүүхдүүдэд тусалдаг.

IV Эцсийн хэсэг.

Дүгнэж байна

Бид ямар үзэсгэлэнтэй шувуудтай болохыг хараарай. Өнөөдөр шувууг хэрхэн зурсанаа бидэнд хэлээч. Та ингэж зурах дуртай байсан уу?

Нэг тэжээгч дээр титмоус, нөгөө дээр нь бух тавиацгаая.(хоёр ширээн дээр тараана).

Титмусууд ямар амттандаа баяртай байх вэ? Цасан хүмүүс?

Өнөөдөр зугаалахдаа шувууны амттан авахаа бүү мартаарай.

Светлана Златовчена

Хөтөлбөрийн агуулга:

Даалгаврууд:

Бүтцийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх шувууд, тэдгээрийн гадаад төрх байдал;

Хүүхдүүдэд заа шувууг алхам алхмаар зурах;

Хүүхдэд хөх, бух, бор шувууны ялгаатай, ижил төстэй шинж чанарыг олж мэдэхийг заах;

Хүүхдийн нарийн моторт ур чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Хайрыг төлөвшүүлэх шувууд.

Нэгдсэн боловсролын бүс нутаг:

Танин мэдэхүй;

Уран сайхны бүтээлч байдал;

Харилцаа холбоо.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Дидактик тоглоом « өвөлждөг - өвөлждөггүй» ;

Дүрслэх зургууд шувууд: толгой, бор шувуу, бухын шувуу;

үлгэр жишээ сурган хүмүүжүүлэгч;

цэнхэр өнгийн цаас будсан мөчрүүд;

энгийн харандаа;

Усан будгийн будаг.

урьдчилсан ажил:

Явган явахад хийсэн ажиглалт өвөлждөг шувууд: бор шувуу, толгой, бухын шувуу.

Залуус аа, өнөөдөр бид ярилцах болно шувууд. Та үүнийг аль хэдийн мэдэж байгаа шувуудөөр өөр байдаг - зарим нь өвөл ирэхтэй зэрэгцэн дулаан цаг агаар руу нисдэг бол зарим нь өвөлдөө үлддэг. Та эдгээрийг яаж дуудах вэ шувууд нэг үгээр? (өвөлждөг) Одоо бид тоглоом тоглох гэж байна « өвөлждөг - өвөлждөггүй» . Би чамд нүүдлийн зургийг үзүүлэхэд шувууТа 3 удаа алгаа таших, би зургийг харуулах үед өвлийн шувуучи хөлөө 3 удаа дэвснэ. Бид сандлаасаа босдог. Эхний зураг бэлэн боллоо. (Хүүхдүүд алга таших эсвэл дэвсэх)Тэгээд энэ юу вэ шувуу? (Хүүхдүүд хариулдаг)[Тоглоом хэд хэдэн зургаар үргэлжилж байна].

Сайн байна уу залуусаа, бид бүх шувууг таньсан. Одоо бид ямар шувууд болохыг олж мэдье өнөөдөр зур, оньсого таахыг хичээ, хариулахаасаа өмнө гараа өргөхөө бүү мартаарай.

хар далавчтай,

Улаан хөхтэй

Мөн өвлийн улиралд хоргодох байр олоорой:

Тэр ханиаднаас айдаггүй

Анхны цастай

Яг энд! (Бульфинч)

Энэ шувууг бүгд мэддэг,

Дулаан газар руу нисдэггүй

Энэ шувуу - жилийн турш

Манай хашаанд амьдардаг

Тэгээд тэр жиргэж байна

Өглөө чанга:

Хурдан сэрээрэй. -

Бүгд л яарч байна (бор шувуу)

Ядаж жижиг бор шувуу

Би ч гэсэн өвлөөс айдаггүй

Та бүгд шувууг мэддэг.

Тэгээд миний нэр (Тим хулгана)

Сайн байна, бүх оньсого тайлагдлаа. Өнөөдөр бид болно бор шувуу зурах, бухын шувуу ба толгой хулгана.

Тэдгээрийг зургаар харцгаая. Эдгээр гурван шувуу ижил төстэй юу? (Тийм)

Хэрхэн? (хэмжээ, биеийн хэлбэр)Мөн тэд юугаараа ялгаатай вэ? (өдний өнгө)Одоо нүдээ бэлд, бид хэрхэн хийхийг анхааралтай ажигла шувуу зурах. Шувууд мөчир дээр сууна. Шувууд ямар хэлбэртэй байх вэ? (Дугуй эсвэл зууван)Тэгээд толгой? (Дугуй)Толгой эсвэл биеийн аль нь том вэ? (Их бие)Одоо бид хийнэ жижиг нарийн ширийн зүйлийг зурах: зууван хэлбэртэй далавч, үзүүр нь үзүүртэй, гурван өдний сүүл, хушуу, нүд. Өөр юу үлдсэн бэ зурж дуусгах? (савуу)Бие нь илүү зузаан сарвуутай тул бид хоёр булцуу, нимгэн сарвууг зурж, хуруугаа мартаж болохгүй. Миний зурсан зургийг хар.

Одоо болъё Бидний үзэг зурахад бэлтгэ - гимнастик хий:

Дэгдээхэйнүүд үүрэндээ сууж байна, Хүүхдүүд зүүн талын хурууг цуглуулдаг

Дэгдээхэйнүүд идэхийг хүсч байна. гараа зөөлөн нударгаар хийж, баруун гарын хуруугаа ээлжлэн доошлуул. Дараа нь гар өөрчлөгдөнө.

Амаа онгойлгож, Хүчтэй хааж, бүдэгрүүлнэ

Ээжийг хүлээж байна. бүхээгүүд эрхий хуруугаараа бусад хаалттай хуруугаараа хоёр гартаа.

Ээж нь нисч ирээд, Долгион цээжний урд сойзоор гаталж, нислэгийг дүрсэлсэн байна шувууд.

Тэгээд ингээд явчихлаа! Нээлттэй хэсгийг хурдан ангил

Хорхой, цох, хоёр гарны хөвд хурууг дээш өргөв

Бүр үйрмэг ч үлдээгүй. Цээжний өмнө гараа хэмнэлээр алгадаж, гараа хажуу тийш нь тараана.

Сайн хийлээ. Одоо залуусаа эхэлцгээе зурах. Эхлээд бид бүх зүйлийг энгийн харандаагаар зурж, дараа нь будгаар будна.

[Хүүхдүүд зурдаг, багш ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг]

Залуус аа, одоо та бүгд ямар шувуудтай болохыг харцгаая. Хүн бүрийн зурсан зураг маш өөр. [Хэний зураг хамгийн их таалагдсан бэ, яагаад? 2-3 хүүхдээс асуугаарай.] Та өнөөдөр сайн ажилласан, одоо бид ажлын байраа цэвэрлэж байна.


Холбогдох хэвлэлүүд:

"Өвөлждөг шувууд" Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуйТөсөл нь шууд - дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр боловсролын үйл ажиллагаа юм. Санкт-Петербург.

"Өвлийн шувууд" ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуйСургуульд бэлтгэх ярианы эмчилгээний бүлгийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн тойм Сэдэв: "Өвөлждөг шувууд" (үлгэрийн зохиолын дагуу.

Сургуульд бэлтгэх бүлгийн шууд зохион байгуулсан зургийн үйл ажиллагааны хураангуй.Сургуульд бэлтгэх бүлгийн шууд зохион байгуулсан зургийн үйл ажиллагааны хураангуй. Филимоновын цаасан дүрсийг зурах.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хамт "Өвөлждөг шувууд" байгаль орчны боловсролын талаархи GCDБэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хамт "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр GCD-ийн хураангуй. ЗОРИЛГО: Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг хөгжүүлэх, өргөжүүлэх.

"Өвөлждөг шувууд" бэлтгэл бүлгийн FEMP дээрх GCD-ийн конспект"Өвөлждөг шувууд" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн тойм. Ветошкина T.V-ийн сурган хүмүүжүүлэгч MADOU MO Nyagan D / s "Yolochka" NOD бэлтгэсэн.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Шпаковскийн дүүргийн өвөлждөг шувууд" МХТ-ийн хэрэглээний GCD-ийн тойм.Хичээлийн явц: Зохион байгуулалтын үе, сэдвийн танилцуулга. Багш: Сайн байна уу залуусаа! Би чамайг намрын нугад тавтай морилно уу. Слайд солих.

Галина Нодаровна Соловьева
"Өвлийн шувууд". Бэлтгэл бүлэгт зурахад зориулсан GCD хураангуй

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

хотын дүүрэг "Якутск хот"

Хүүхэд хөгжлийн төв - 26-р цэцэрлэг "Кустук"

« өвөлждөг шувууд»

Зураг зурахад зориулсан хураангуй GCD

бэлтгэл бүлэг №6"туяа"

Бэлтгэсэн: Манаач бүлгийн дугаар 6"туяа"

Соловьева Г.Н.

Якутск 2016 он

Зорилго, зорилтууд: Байгалийг сонирхох, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, түүний өөрчлөлтийг анзаарч, зургаар дамжуулж сурах. Оросын яруу найрагчдын улирлын тухай шүлгүүдтэй танилцах. сонирхлыг гүнзгийрүүлэх шувууд, тэдгээрийн онцлог шинж чанарыг тодорхойлж, нэрлэж сургах. -ийн ерөнхий санааг бий болгох өвөлждөг шувууд, тэдгээрийг чухал үндэслэлээр ялгаж сурах. Хүүхдүүдийн талаархи ерөнхий санааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах өвөлждөг шувууд, Хэрхэн шувууджилийн энэ үед амьдралд дасан зохицсон. Өөр өөр зүйлийг харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх өвлийн улиралд шувууд, нийтлэг ба ялгааг онцлон тэмдэглэж, схемийг ашиглахдаа загвар - загвар.

урьдчилсан ажил: Хяналт алхаж буй шувууд, ажиглалт, хооллох үед харилцан яриа алхаж буй шувууд, зураг үзэх, шүлэг цээжлэх, оньсого тааварлах шувууд, нэвтэрхий толь бичиг, уран зохиол унших.

Материал: Ландшафтын цаас, янз бүрийн улирлыг дүрсэлсэн уран зураг, уран зураг өвөлждөг болон нүүдлийн шувууд.

Хичээлийн явц

асран хамгаалагч: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна. Бид хамтдаа өвлийг сайхан өнгөрүүлэх гэж ирлээ. Тэр энэ жил маш үзэсгэлэнтэй. Өвлийн тухай шүлгийг санацгаая.

асран хамгаалагч: Залуус аа, одоо би улирлын тухай шүлгийн хэсгүүдийг унших болно. Та аль нь асууж, хэрхэн таасан талаар хэлэх ёстой.

1 хүүхэд:

Цагаан цас сэвсгэр

Агаарт эргэлдэж байна

Тэгээд чимээгүйхэн газарт унаж, хэвтэж байна

Өглөө нь талбай цасаар өвдсөн

Яг л хөшиг шиг бүгд түүнийг хувцаслав. (И. Суриков)

асран хамгаалагч: Залуус аа, дэлгэцийг хар, тэдний дундаас өвөлийг дүрсэлсэн зургуудыг ол. Яагаад өвөл гэж? Өвлийн шинж тэмдгүүд юу вэ?

2 хүүхэд:

Хашаанд дуслууд дуугарч байна

Зам дээрх шалбааг

Шоргоолжнууд удахгүй ирнэ

Өвлийн хүйтний дараа

Баавгай гэтэж байна

Ой дундуур

болох шувуудын дуу дуулдаг

Тэгээд цасан ширхгүүд цэцэглэв. (С. Маршак)

асран хамгаалагч: Зургуудыг хар, тэдний дундаас хаврын тухай дүрсэлсэн зургийг олоорой? Яагаад хавар. Хаврын шинж тэмдгийг жагсаа.

асран хамгаалагч:

Хэрэв тэнгэрт аянга цахилгаантай бол

Хэрэв өвс цэцэглэсэн бол

Өглөө эрт шүүдэр байвал

Хутгуурыг газарт нугална

Хэрэв viburnum дээрх төгөлд байгаа бол

Шөнө болтол зөгий шуугина

Хэрэв наранд дулаарсан бол

Бүх ус, голын ёроол хүртэл

Тэгэхээр энэ нь аль хэдийн ... (зун)

Е.Трутнева.

асран хамгаалагч: Зургуудыг дахин хараад, тэдний дундаас зун дүрсэлсэн зургуудыг олоорой? Яагаад? Зуны шинж тэмдгүүд юу вэ?

Өдөр хоногууд улам хүйтэрсэн

Cowberry боловсорч гүйцдэг

Мөн шувууны хашгирах дуунаас

Зүрх нь зөвхөн гунигтай байдаг

Сүргүүд шувууд нисдэг

Цэнхэр далайгаас хол

Мөн моднууд гэрэлтэж байна

Олон өнгийн хувцастай. (Намрын)

А.Плещеев

асран хамгаалагч: Одоо намрыг харуулсан зургуудыг олоорой. Яагаад? Намрын шинж тэмдгүүд юу вэ?

асран хамгаалагч: Тэгээд одоо ярилцъя шувууд.

Нэр нь юу вэ шувуудХэн намар гараад хавар ирдэг вэ?

Хүүхдүүд: (нүүдлийн)

асран хамгаалагч: нүүдлийн зургуудыг үзээрэй шувууд, тэдгээрийг нэрлэ(залгих, од, дэгээ, од, хөхөө, булбул)

асран хамгаалагч: Бид юу гэж нэрлэдэг вэ шувууд, аль бидэнтэй хамт өвөл(өвөлждөг)

нэр өвөлждөг шувууд(бор шувуу, хэрээ, хөх, шаазгай, тоншуул, тагтаа, бухын шувуу). Эдгээр шувуудхүйтэн жавараас бүү ай, хамгийн хүйтэн өвөл ч гэсэн хоол хүнс авч чаддаг. Модны холтос, байшингийн хагарал, хашааны ан цаванд нуугдаж буй шавжийг хайж, модны жимс, үрийг иддэг. Тэгээд ч хэцүү өвлийн улиралд шувууд. Ялангуяа цас орж, цасан шуурга шуурч, хүйтэн жавартай үед хоол хүнс олоход хэцүү байдаг. Өвлийн цагт шувуудхүний ​​гэрт ойртох.

асран хамгаалагч: Тэд яаж адилхан юм бэ? шувууд?

Хүүхдүүд: (хошуу, сарвуу, хоёр далавч, өд)

асран хамгаалагч: Хэрхэн шувуудбие биенээсээ ялгаатай юу? (хэмжээ, өдний өнгө, сүүлний хэлбэр, далавчны хэмжээ)

асран хамгаалагч: Манай зочин өвөлждөг шувууд. Аль нь болохыг мэдэхийн тулд оньсого тааварлацгаая.

Улаан хатгамал малгайтай,

Хар кафтан дотор

Ойн гэр бүлд алдартай

хөгжилтэй дуу

Ямар гоё дуу вэ?

Knock-knock-knock, тиймээ тра-та-та

(Тоншуул)

Өвлийн улиралд мөчир дээрх алим!

Тэднийг хурдан цуглуул!

Гэнэт алимууд нижигнэв

Эцсийн эцэст энэ (бухын шувуу)

ухаантай хүү

Саарал хүрэмтэй

Үсрэх, сумлах

үйрмэг цуглуулдаг

(бор шувуу)

Цагаан хацар, цэнхэр шувуу

Хурц хошуу, жижигхэн,

Шар хөх (толгой хулгана)

хувирамтгай алаг

урт сүүлт шувуу,

Шувуу яриатай,

Азтай цагаан царайтай, түүний нэр (шаазгай)

(Гурван хүүхэд маск авдаг шувууд)

асран хамгаалагч: Одоо нэг тоглоом тоглоцгооё "Өөрийгөө ол өвлийн шувуу» Эргэн тойрон явцгаая шувууд(хүүхдүүд гурав хуваагдана бүлгүүд, тус бүр нь маск зүүсэн хүүхдүүдийн нэгийг тойрон тойрог үүсгэдэг). Таныг санаарай шувууд. Одоо хөгжимд тэд нисч, үр тариа ховхлох болно. Хөгжим дуусмагц та өөрийнхөөхийг олох хэрэгтэй шувуу ба түүнийг хүрээлдэг. Тэр ялна бүлэг, энэ нь илүү хурдан тойрог үүсгэдэг (хөгжим дуугарч, төгсгөлд нь хүүхдүүд хайж олдог шувуу).

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ! Сайхан тоглолоо. Одоо ширээн дээр ирээрэй. Бид ... болно шувуу зурах. Юу бод таны сонгосон шувуу. Чадах шувууг янз бүрийн байрлалаар зурах: суух, хөхөх, нисэх. Хүн бүр даалгавраа ойлгож байна уу? Ажилдаа ор (хүүхдүүд дуулж байхдаа зурдаг шувууд(аудио бичлэг, дүрслэх шувуудуламжлалт бус материал ашиглах, өмнөх ангиудад сурсан ур чадвар). Багш нь ажлын талбай, материалыг сонгох талаар зөвлөгөө өгөхөд тусалдаг.

асран хамгаалагч: Дууссан уу? Ажлаа бодож үзээрэй (хүүхдүүд, багш нар зургийг харж, санал бодлоо илэрхийлж, багш тэргүүлэх асуулт асуудаг).

асран хамгаалагч: Манай шувууд бүгд өөр, гэхдээ бүгд үзэсгэлэнтэй. Одоо та нар бүгд болно шувууд.

Физминутка: гар утасны тоглоом « нүүдлийн шувууд өвөлждөг»

Залуус аа, би залгавал тоглоцгооё өвлийн шувуу - хонгил, хэрэв нүүдэллэдэг бол шувуу - далавчаа хий.

асран хамгаалагч: Амралтаа авах. Одоо би дуу хоолойг сонсохыг санал болгож байна шувууд.

(Багш хичээлээ дүгнэв)

Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ?

Танд юу таалагдсан бэ?

Та шинэ юу сурсан бэ?

Холбогдох хэвлэлүүд:

Ахлах бүлэгт зурах GCD-ийн хураангуй: "Өвөлждөг шувууд"Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил".

"Өвөлждөг шувууд" бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм."Өвөлждөг шувууд" сэдэвт бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм ЗОРИЛГО: "Холбоочин" сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг хөгжүүлэх, өргөжүүлэх;

Бэлтгэл бүлгийн "Өвөл. Өвөлждөг шувууд»Бэлтгэл бүлгийн OOD-ийн тойм Сэдэв: “Өвөл. Өвлийн шувууд. Сурган хүмүүжүүлэгч: Guslyakova T. I. - MBDOU d / s № 12 Сафоново хотын "Инээмсэглэл",.

Зорилго: Ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох, бичиг үсэг заах. Зорилтууд: Саналын санааг нэгтгэх. Хүүхдүүдэд хэрхэн зохиохыг үргэлжлүүлэн заа.

Хичээлийн зорилго:

  • Өвлийн улиралд шувуудын амьдралын нөхцөл байдлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.
  • Бухын гадаад төрх байдлын онцлог шинж чанарыг засах.
  • Дэлхий ертөнцийг ажиглах, дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх.
  • Харааны техник, ур чадвар, чадварыг бий болгох.
  • Тойм дотор шувууг өнгөөр ​​будаж сур.
  • Нухах замаар зурах ур чадвараа бэхжүүл.
  • Дараа нь бичиж сурахад бэлтгэхийн тулд гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Гоо сайхны талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, дүрсэлсэн дүр төрхийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:

  • Элүүн мөчир дээр сууж буй бухын шувууны дүрсийг дүрсэлсэн ландшафтын хэмжээтэй цаас. "Зураг зурах"
  • Улаан, хар өнгийн гуаш, сойз, нудрах, салфетка, лонхтой ус.
  • “Снеженика” дууны бичлэг (В. Попов удирдсан BDH).

Урьдчилсан ажил:"Снеженика" дууг сурч, дуулж байна.

СУДАЛГААНЫ ҮЙЛ ЯВЦ

Багш аа. – “Шувуудыг тэжээ” шүлгийг сонсоно уу.

Өвлийн улиралд шувууг тэжээх
Хаа сайгүй байя
Тэд гэр шигээ чам руу хошуурах болно.
Саравч дээрх гадас.

Тэдний хоол баялаг биш
Цөөн үр тариа хэрэгтэй
Нэг атга - бас аймшигтай биш
Тэд өвөл болно.

Тэдний хэд нь үхдэг - бүү тоо,
Харахад хэцүү
Гэхдээ бидний зүрх сэтгэлд байдаг
Мөн тэд дулаахан байдаг.

Мартах боломжтой юу;
Нисэж ч болно
Тэгээд өвөлдөө үлдсэн
Хүмүүстэй хамт.

Өвлийн улиралд шувуудаа сурга
Таны цонх руу
Тиймээс дуугүй бол шаардлагагүй байсан
Бид хаврыг угтаж байна.

Энэ шүлэг юуны тухай вэ?

Хүүхдүүд. - Энэ бол шувуудын тухай шүлэг, шувууд өвлийн улиралд идэх зүйлгүй тул тэдэнд тусламж хэрэгтэй, тэжээх хэрэгтэй.

P. - Мөн бид өвлийн улиралд шувуудад хэрхэн туслах вэ?

Д.- Бид (насанд хүрэгчид, хүүхдүүд) шувуу тэжээх сав хийж, гадаа өлгөдөг. Бид янз бүрийн төрлийн хоолыг тэжээгчинд хийнэ.

P. - Тэгээд бид тэжээгчийг юунаас хийдэг вэ?

D. - Насанд хүрэгчид фанер, модоор тэжээгч хийж болно, бид жүүс, сүү, kefir зэрэг хайрцаг хийж болно.

P. - Сайн байна! Ойд тэжээгч байхгүй тул ойд амьдардаг шувууд яах вэ. Шувуудын хувьд хамгийн муу зүйл бол хүйтэн биш юм. Учир нь ойд өвөлжихөөр үлдсэн шувууд болон манай ойд өвөлжихөөр ниссэн шувууд хөвсгөр өдний хоёр дахь давхарга болсон байдаг. Тэд хүйтнээс айдаггүй. Гэхдээ идэх юмгүй өлсгөлөн бол ойн оршин суугчдын хувьд хамгийн аймшигтай дайсан юм. Хэрэв шувууд өвлийн улиралд үхдэг бол энэ нь өлсгөлөнгийн улмаас юм.

Мөн шувууд ойгоос хүн рүү ойртдог. Сайхан сэтгэлтэй хүмүүс. Тэд азгүй шувуудыг өрөвдөж, тэднийг тэжээх болно: зарим нь үйрмэгээр, зарим нь үр тариагаар. Мөн хэн, гахайн өөх.

Тиймээс өнөөдөр шувууд тусламж гуйн бидэн дээр ирэв. Зургаа хараарай. Хүйтэн, өлсгөлөнгөөс бидний шувууд цагаан болсон. Эдгээр шувууд юу болохыг та мэдэх үү?

Д.- Үгүй ээ, бид мэдэхгүй.

P. - Та ямар шувууг мэддэг вэ?

D. - Хэрээ, харцага, тагтаа, бор шувуу, толгойт хулгана гэх мэт.

P. - Сайн байна, залуусаа! Та маш олон шувууг мэддэг. Таны навчис дээр ямар шувуу зурсан бэ? Та мэдмээр байна уу?

Д. - Тийм ээ, бид хүсч байна.

P. - Тэгвэл тааварыг анхааралтай сонс.

Хар далавчтай, улаан хөхтэй
Мөн өвлийн улиралд хоргодох байр олоорой.
Тэр ханиаднаас айдаггүй -
Яг тэнд анхны цас орлоо!

D. - Энэ бол бухын шувуу юм.

P. - Тийм шүү, хүүхдүүд ээ, энэ бол бух юм. Бухын шувууг бусад шувуудаас хэрхэн ялгах вэ?

D. - Бух улаан цээжтэй, хар далавчтай, хар сүүлтэй, хар толгойтой.

P. - Сайн байна! Одоо та бүгдээрээ бухын шувуугаа будаарай. Бид сойз, гуаш будгаар будна. Болгоомжтой байгаарай, бид контураас цааш явахгүй. Хийж дууссаны дараа сойзоо зайлж, тавиур дээр тавь.

Бие даасан ажил.

P. - Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Та бүгд маш сайн ажилласан. Жаахан амарцгаая.

Физминутка.

В.Поповын удирдсан БДХ-ийн гүйцэтгэсэн "Снеженика" дуу.

Найрал дуу.

Ла ла ла ла…
Энэ бол жимс юм
Цасанд юу гялалздаг вэ.

Тэр үнэхээр гэрэлтдэг Бид алгаа шахаж, тайлдаг.
Тэр үнэхээр гэрэлтдэг
Тэр үнэхээр гэрэлтдэг
Мөнгөлөг цагаан өнгөтэй.
Мөн цасан хатан хааны хувьд Туузан дээр гараа. Зүүн, баруун тийш хазайна.
Мөн цасан хатан хааны хувьд
Мөн цасан хатан хааны хувьд
Илүү амттай зүйл байхгүй.
Найрал дуу. Газар дээрээ алхаж байна.
Цасан хүн хайх хэрэггүй Тэд эхлээд хуруугаараа заналхийлдэг
Цасан хүн хайх хэрэггүй нөгөө гараараа.
Цасан хүн хайх хэрэггүй
Нуга, ой модоор дамжин
Учир нь цасан хүн Толгой дээрээ гараа даллана.
Учир нь цасан хүн
Учир нь цасан хүн
Би өөрөө үүнийг санаачилсан.
Найрал дуу. Газар дээрээ алхаж байна.

П. - Бид бага зэрэг амарч, бид ажиллаж эхлэв. Хүүхдүүд ээ, таны бух аль модны мөчир дээр сууж байна вэ?

D. - Бухын шувуу үүлдрийн мөчир дээр суудаг.

P. - Залуус аа, та нар яагаад бухын мөчир дээр суусан гэж бодож байна вэ? Тэр юу идэх дуртай вэ?

D. - Bullfinch үр, жимсэнд дуртай.

П. - Зөв. Тэрээр үүлдрийн жимс, түүнчлэн мод, бут сөөгний нахиа зэрэгт маш их дуртай бөгөөд жижиг самар идэж чаддаг. Салбар дээр жимс байдаг уу?

D. - Салбар дээр цөөхөн жимс үлдсэн. (Есөн жимс үлдсэн.)

P. - Бухын шувуу бүхэл бүтэн өвөл хангалттай байхын тулд мөчир дээр олон жимс зурцгаая. Бид нудрах замаар жимс зурах болно. Бид гурван хуруугаараа нудрах барина. Бид хаанаас зурж эхлэх вэ?

D. - Дээд мөчрүүдээс зурж эхэлье.

П. - Яагаад?

D. - Ханцуйг (гар) будахгүйн тулд, зурсан зургийг түрхэхгүйн тулд.

Бие даасан ажил.

Амжилтгүй болсон хүүхдүүдэд тусал.

П. – Бүгд зурж дууссан уу? Одоо Лера эгнээгээ дамжуулж, хамгийн их таалагдсан зургийг сонгох болно. Энэ зураг яагаад таалагдсан бэ?

Л. - Сайхан будсан бух, олон сайхан жимс бий.

Мөр бүрээс нэг хүүхдээс асуу.

П. - Эдгээр зургууд болон бусад залуусын зурсан зургууд надад маш их таалагдсан. Та нар бүгд агуу юм!

Зорилго: хувь хүний ​​​​иж бүрэн зохицолтой хөгжил, хүүхдийн наснаас хамааран яриа, сэтгэцийн чанарыг хөгжүүлэх, сургуульд бэлтгэх.

"Танин мэдэхүй" чиглэл

1. Өвөлждөг шувуудын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, системчлэх;
Гадаад төрхөөр нь ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.
2. Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг сайжруулах ("зүүн", "баруун", "доод", "дээд" гэсэн нэр томъёо, "дараа", "өмнө", "дээр", "доор", "хооронд" гэсэн угтвар үгсийг ойлгох, "-аас").
3. Янз бүрийн шувуудтай харьцуулах, нийтлэг ба ялгааг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх.

"Харилцаа холбоо" бүс

1. Хүүхдийн яриаг харилцааны хэрэгсэл болгон сайжруулах
2. "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр толь бичгийг өргөжүүлэх, тодруулах, идэвхжүүлэх.
3. Өгөгдсөн сэдвээр дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах.
4. Эсэргүүцлийн утгатай өгүүлбэр зохиож сурах (а).
5. Хэл ярианд олон тооны нэр үгийн хэрэглээ.
6. Эзэмшлийн шинж тэмдэгийн практик хэрэглээ, тэдгээрийн хүйс, тоогоор тохирох байдал.

"Эрүүл мэнд" бүс

1. Ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Гадаа тоглоом тоглох сонирхол, биеийн тамирын хэрэгцээг хөгжүүлэх.
2. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
3. Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

"Хөдөлмөр" боловсролын чиглэл

1. Насанд хүрэгчдийн ажлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.
2. Шувуу судлаачийн мэргэжлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

"Нийгэмшил" чиглэл

1. Тоглоомын өрнөлийн дагуу янз бүрийн дүрд тоглох чадварыг бэхжүүлэх.
2. Оюун ухаан, дидактик тоглоомд асуудлыг бие даан шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

"Уран сайхны бүтээлч байдал" чиглэл

Илэрхий дүрсийг (өнгөт харандаа, лав өнгийн харандаа, пастел) бий болгохын тулд хүүхдүүд зурахдаа ашиглаж болох материалын хүрээг өргөжүүлэх.

Хөгжмийн талбай

Зөв ойлголт өгөх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, хүүхдийн туршлагыг баяжуулах.

Тоног төхөөрөмж, материал:

Өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн объектын зургууд.
Сүлд тэмдэг (гадаа тоглоход зориулагдсан).
Шувууны зураг, нэр бүхий схем.
"Шувууны дуу хоолой" бичлэг.
Өвөлждөг шувуудын контурын зураг.
Whatman. (Өвөлждөг шувуудын "паспорт").
Өнгөт харандаа, лав өнгийн харандаа.
D / тоглоом "Өд".
"Танилцуулга" форматаар өвөлждөг шувуудын зураг.
Зөөврийн компьютер.

Урьдчилсан ажил:

1. Хүүхдүүдтэй зураг зурахдаа тэдний нэр, гадаад шинж чанар (сүүл, хушуу, өдний өнгө, хэмжээ), өвлийн улиралд шувууг халамжлах талаар санаарай.
2. Шувууг ажиглах, хооллох явцад хүүхдүүдтэй ярилцах.
3. Нэвтэрхий толь бичиг, уран зохиол унших.
4. Шувуудын тухай шүлэг цээжлэх.
5. Мэргэжилтэй танилцах - шувуу судлаач.
6. Хүүхдийн семинар: өвөлждөг шувуудын зураг, загварчлал.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

1. Ажиглалт.
2. Яриа.
3. Уран зохиол, нэвтэрхий толь бичиг унших.
4. Тоглоомын арга.
5. Зурах.

GCD хийх:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд өрөөнд ордог. Хөгжмийн чимээ (янз бүрийн шувуудын трилл).

Залуус аа, өнөөдөр бид та нартай хамт цэцэрлэгт хүрээлэнд ирлээ гэж төсөөлөөд үз дээ, эргэн тойронд мод ургаж, дуу хоолой сонсогдож байна уу?

Тэдний дуулахыг сонсмоор байна уу?

Шувууг судалдаг хүмүүс байдгийг та аль хэдийн мэднэ. Энэ мэргэжлийн нэрийг хэн санаж байна вэ? Та шувуу судлаачийн дүрд тоглохыг хүсч байна уу? Бид цэцэрлэгт хүрээлэнд байна, энд маш олон шувууд байдаг. Та тэдний дуу хоолойг сонсож байна уу?

1. "Шувууг ол"

Шувуу судлаачид гадаад төрх, дадал зуршил, ямар шувуу болохыг таах боломжтой. Тэгээд чадах уу?

2. Тоглоом "Таавар тааг." Оньсого таавар.

Та "Лавка" дээр суу. Би та нарт оньсого өгөх болно, хэрэв та зөв тааварлавал оньсого гарч ирнэ.

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг бөгөөд үүний дараа өвөлждөг шувуудын зураг бүхий зөөврийн компьютер гарч ирнэ (хүүхдүүд үүнийг таасан).

Тэр ажилдаа хувцасласан байна
Тохиромжтой, энгийн, ухаалаг,
Тэр улаан берет өмсдөг
Мөн өнгөлөг комбинзон
(Тоншуул)

Хөх нь үүр цайхаас илүү гэрэлтдэг,
ДЭМБ? (Бухын шувуунд)

Ямар шувууг таагаарай
Замаар үсэрч байна
Муур айдаггүй юм шиг
Үйрмэгийг цуглуулдаг
Тэгээд мөчир дээр үсэр
Тэгээд жиргээнүүд: "Чик-жиргээ"
(бор шувуу)

Яг л амьтдын дундах үнэг шиг
Энэ шувуу хамгийн ухаантай.
Тэр байшин руу үсэрдэг
Тэгээд түүний нэр? (хэрээ)

Одоо өөр оньсого сонс.

Энэ шувуу өвөлжиж байна. Тэр хар толгой, далавчтай. Сүүл нь мөн хар өнгөтэй, гэхдээ маш үзэсгэлэнтэй ногоон өнгөтэй, сум шиг урт, шулуун. Мөн хажуу талдаа өд нь бүрэн цагаан өнгөтэй байна. Тиймээс энэ шувууг цагаан талт гэж нэрлэдэг байв. (шаазгай)

Бид шувуудын тухай ярьж, тэжээж, зурж, баримал хийсэн, та тэдний талаар маш их зүйлийг сурсан. Мөн та өөрөө оньсого хийж болно. Оролдоод үзмээр байна уу?

Хүүхдүүд бусад шувуудын (шар шувуу, тагтаа, толгой) тухай үлгэр зохиодог.

2. Хөндлөн хошуу болон бухын дүрс гарч ирнэ.

Эдгээр шувуудыг хараарай. Энэ бол цасан хүн. Бухын шувуу бол хойд ойгоос бидэн рүү нисдэг шувуу юм. Анхны хүйтэн жавартай хамт бидэнд ирдэг. Тэгээд хавар нь хойд ой руугаа буцаж нисдэг. Түүний хөх нь улаан, сүүл, далавчны үзүүр, толгой нь хар хөх өнгөтэй, далавч дээр цагаан судалтай. Бульфин нь ургамлын үр, үүлдрийн жимсээр хооллодог.

Мөн энэ шувуу бол загалмай юм. Клестийн бүх бие нь улаан өнгөтэй. Зөвхөн далавч нь хар цагаан өнгөтэй. Энэ шувуу гацуур, нарсны боргоцойны үрээр хооллодог тул ийм хушуу хэлбэртэй байдаг: дээд хэсэг нь дээшээ муруй, доод хэсэг нь доошоо байдаг. Загалмай нь өвлийн улиралд шувууг авчирдаг. Дэгдээхэйгээ боргоцой үрээр тэжээхийн тулд.

3. Тоглоом "Ялгааг олох".

Би танд сонирхолтой тоглоом тоглохыг санал болгож чадна. Эдгээр шувуудыг дахин хар. Шувуу судлаачид ажил дээрээ шувууг ихэвчлэн харьцуулдаг. Мөн та ялгааг олж чадна. Алив тоглоцгооё?

Бухын шувуунд зөвхөн хөх нь улаан өнгөтэй, хөндлөвчний хувьд бүх бие нь улаан өнгөтэй байдаг.

Бухын далавч нь хар хөх, загалмайн далавч нь хар цагаан өнгөтэй.

Бухын шувуу нь эгнээний жимсээр хооллодог бөгөөд загалмай нь гацуур, нарсны боргоцойны үрээр хооллодог.

Бухын шувуу хавар дэгдээхэйгээ гаргаж, өвлөөр нь өвөл гаргадаг.

5. "Хэн анхааралтай вэ" тоглоом. Өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн схем.

Диаграмыг анхааралтай ажигла.

Би араас нь зогсож буй шувуудтай ... (бухын шувуу)

Энэ хэн бэ? Өмнө нь…? Баруун талд...? Зүүн талд…? Дээр...? Доод талд...? Хоорондоо... Тэгээд одоо чи.

Бид ажлаа сайн хийлээ, одоо та цэцэрлэгт хүрээлэнд амарч, тоглож болно.

6. "Хос олоорой" хөдөлгөөнт тоглоом.

Хүүхэд бүр хувцас дээрээ шувууны зургийг наасан байдаг. Хөгжим нь шувууны дуу юм. Хүүхдүүд цэцэрлэгт хүрээлэнгийн эргэн тойронд "нисдэг" хөгжим дуусмагц бүгд ханиа хайж байна.(Тоглоом 2 удаа давтагдана).

Би "Хос олоорой" гэдэг тоглоом мэднэ. Чи намайг заахыг хүсч байна уу? Та нар бүгдээрээ шувуу болж, ханиа олох болно.

7. Тоглоом "Нэг олон" - өмнөх даалгаврыг үзнэ үү. Хүүхдүүд хосоороо зогсдог ("Хос олоорой" тоглоомонд) ярианы эмч асууна.

Та ямар шувууд вэ? (бухын шувуу).

Нэг нь бухын шувуу, олон нь ...

Эхлээд бид бэлгэ тэмдэг дээр дүрслэгдсэн шувуудын олон тоог, дараа нь үлдсэн хэсгийг нь бүрдүүлдэг.

8. D / болон "Хэний өд".

Залуусаа, би юу олсоныг хараарай.

Та юу гэж бодож байна вэ? (шувууны өд)

Шувууд бидэн рүү маш их яарч байсан тул өдгөө унагав. Тэднийг цуглуулж, хэний өдтэй болохыг харцгаая. Шувуу судлаачид ямар шувууны өд болохыг тодорхойлж чадна, та бүхэнтэй хамт туршиж үзье.

Хүүхдүүд өд олж, зөв ​​шувууны доор тэдэнтэй хамт зогсдог.

Энэ хэний үзэг вэ? (пассерин, хэрээ, тагтаа гэх мэт)

Шувуу судлаачид өөрсдийн ажилдаа шувуудын тойм зураг зурдаг, эсвэл тэдний зургийг авдаг. Өнөөдөр бид өвөлждөг шувуудыг өнгөөр ​​будаж, өдний өнгөт анхаарлаа хандуулаарай. Өвлийн ямар шувууг будахаа сонго. (Хүүхдүүд бэлтгэсэн ширээн дээр сууна).

9. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх "Шувуудыг будах". Өнгө будах явцад "Шувуудын дуу хоолой" хөгжим сонсогддог (загалмай, бор шувуу, бухын шувуу, хэрээ). Төгсгөлд нь хүүхдүүд ямар шувуу зурсанаа нэрлэнэ.

10. "Өвөлждөг шувуудын паспорт".

Шувуу судлаачид эдгээр шувуудыг судлах ажлаа дуусгахад тэд нийтлэл, ажил эсвэл ном бичдэг бөгөөд өнөөдөр бид та бүхэнтэй хамт өвөлждөг шувуудын паспортыг бөглөж дуусгах болно.

Зургийн цаасан дээр бид хүүхдүүдийн зурсан шувууд, алга болсон шувуудыг хавсаргана. Whatman цаасан дээр урьдчилан "өвөлж буй шувууд" гарын үсэг зурж, дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх диаграммыг харуулав. (Нэр, биеийн хэсгүүд, өнгө, хаана амьдардаг, юу иддэг).

Бидний авсан өвөлждөг шувуудын паспортыг хараарай. Бид үүнээс юу сурч болох вэ?

Ямар шувууд.
Нэр нь юу вэ.
Биеийн хэсэг.
Өгүүллэг зохио...

Бид бүлгийн шувуудын нэр дээр гарын үсэг зурна.

Бид энэ паспортыг бүлэгт байрлуулна. Ингээд бидний цэцэрлэгт хүрээлэнд хийсэн алхалт өндөрлөж байна. Бүлэгт буцаж очих цаг боллоо. Хөгжим сонсогдож байна "Дуулах шувууд" Хүүхдүүд бүлэгт очдог.

Эмзэг мөчүүдэд боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах сонголтууд:

Эцэг эхтэй харилцах:

Алхах үеэр шувууд өвөлждөг тухай эцэг эх, хүүхдийн яриа, аль шувууд хашаа, цэцэрлэгт хүрээлэн гэх мэт ихэвчлэн нисч байгааг анхаарч үзээрэй;
Өвөлждөг шувуудын тухай шүлэг, оньсого тааварыг эргэн санах;
Хүүхэдтэй шувууг халамжлах, өвлийн улиралд шувуунд туслах хэрэгцээний талаар ярилцах;
Хүүхэдтэйгээ хамт тэжээгч хийж гадаа өлгөх.

Тазиева Лилия Исмагиловна,
багш-ярианы эмч MDOU No 280 g.o. Самара